Bankadan Kredi İçin İlginç Şart: En Az 1 Suriyeli veya Mülteci Çalıştıranlara Verilecek

Ziraat Bankası, KOBİ’lere sağlayacağı 1.5 milyon TL değerindeki kredi için ilginç bir şart getirdi. Bankadan kredi kullanmak isteyen KOBİ’ler, en az 1 Suriyeli veya koruma altındaki mülteci çalıştırmak zorunda olacak. Kredinin şartları arasında, bir de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı çalıştırmak da var.

Son günlerde bankalar adeta kredi musluklarını kısmış durumda. Bireysel kredi çıkması çok zorlaşmışken, Ziraat Bankası yeni bir ticari kredi kampanyası düzenleyecek. Bankanın kredi için getirdiği şartlar ise sosyal medyada da gündem oldu.

Sözcü’de yer alan habere göre, aralarında Ankara İstanbul ve İzmir’in de bulunduğu 20 ildeki iş yerlerini kapsayan 1,5 milyon liralık kredi için, en az bir Suriyeli veya koruma altındaki bir mülteci ve bir de T.C. vatandaşı çalıştırma şartı aranacak. Kararda, geçici koruma altındaki Suriyeliler, Uluslararası koruma sağlanan kişiler ve T.C. vatandaşları için yeni istihdam sağlanmasının amaçlandığı belirtildi.

Ziraat Bankasının 1,5 milyon liralık kredi desteğinden Suriyeli çalıştırma şartı ile, Adana, Adıyaman, Ankara, Batman, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Konya, Kocaeli, Malatya, Mardin, Mersin, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde bulunan KOBİ statüsündeki imalat, bilgisayar programlama, bilimsel araştırma ve geliştirme ile danışmanlık alanlarında faaliyet gösteren işletmeler yararlanacak.

Türkiye’deki KOBİ’ler, 250 kişiden az çalışanı olan ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 250 milyon lirayı aşmayan mikro işletme, küçük işletme veya orta büyüklükteki işletme biçiminde sınıflandırılan ekonomik birimler olarak tanımlanıyor.

Türkiye’de 1997’de işletmelerin yüzde 99’u KOBİ olarak sınıflandırılmıştı. Bu oran 2021’de yüzde 99,7’ye yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x