Bedelli Askerlik Sistemi Değişiyor Mu? Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’den ‘Kışlasız Askerlik’ Açıklaması

26 Haziran 2019 tarihli yeni askerlik kanunu ile kalıcı hale getirilen bedelli askerlik uygulaması, bedelli askerlikten yararlanan kişinin 28 gün temel askerlik eğitimi almasını şart koşmakta.

Bu durum bir süredir tartışmalara neden olurken, bedelli askerlik yapacak kişiler söz konusu 28 günlük zorunluluğun kaldırılmasını “Kışlasız askerlik” sloganları ile savunmaya devam ediyor.

Tartışmaların ardından bugün Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’e yöneltilen soru, Güler tarafından sitemkar ifadeler kullanılmasına neden oldu.

“NEREDEYSE EVLERİNDE ASKERLİK YAPMAK İSTİYORLAR”

Bakan Güler, kendisine yöneltilen “Kışlasız askerlik” iddiaları hakkındaki soruya “Bedelli askerlik isteyenlerin taleplerini dikkate alıp ona göre düzenleme yapmıştık. Şimdi neredeyse evlerinde askerlik yapmak istiyorlar. Bir de onlara para gönderelim. Böyle şey olur mu?” ifadelerini kullanarak yanıt verdi.

SADECE PROFESYONEL ORDU DÜŞÜNÜLMÜYOR

Zorunlu askerliğin kaldırıldığı ve yalnızca profesyonel olarak askerlik yapılan sisteme yönelik de açıklamalarda bulunan Güler, “Biz, tam profesyonel askerlik sisteminden yana değiliz. Şimdi olduğu gibi yüzde 50, yüzde 50 olmalı.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x