Zelenski: Ukrayna’daki seçimler, 2024 yılında yapılabilir

Rusya’nın 24 Şubat 2022’de başlattığı savaşın ardından Ukrayna’da yapılması planlanan seçimler gerçekleştirilememişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, yerel basına yaptığı açıklamada savaş nedeniyle gerçekleştirilemeyen seçimlere değindi.

ABD’nin İkinci Dünya Savaşı sırasında yaptığı seçimleri hatırlatan Zelenski, batılı devletlerin mali ve lojistik desteği vermesi durumunda Ukrayna’daki seçimlerin de 2024 yılında yapılabileceğini dile getirdi. Zelenski savaş dönemindeki seçimlerin yaklaşık 135 milyon dolara mal olabileceğini söyledi.

Ülkedeki sıkı yönetim nedeniyle seçimlerin mümkün olmadığını sözlerine ekleyen Zelenski, “Ancak parlamentomuz hazır olursa seçimi hızlıca yapabiliriz” dedi.

Silahlar için sağlanan maddi yardımın seçimlerin gerçekleştirilmesi için kullanılmayacağını dile getiren Zelenski, ABD ve Avrupa Birliği’nin seçimler için mali yardım sağlamasını umduğunu söyledi.

Yapılması gerekenleri sıralayan Zelesnki, “Gözlemcilerin sınıra getirmeliyiz. Böylece, meşru bir seçim gerçekleştirebiliriz” dedi.

Zelenski, dünyanın farklı noktalarındaki milyonlarca Ukraynalıların oy kullanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Topraklarımızı ve demokrasimizi koruyoruz” diyen Zelenski, “Bu yüzden insanlar seçimler hakkında konuşuyor. Bu siyasi bir süreç ve engellenemez” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x